UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES, BY UŁATWIĆ KORZYSTANIE Z NASZEJ WITRYNY. JEŚLI NIE CHCESZ, BY PLIKI COOKIES BYŁY ZAPISYWANE NA TWOIM DYSKU ZMIEŃ USTAWIENIA PRZEGLĄDARKI
OK, ROZUMIEM | WIĘCEJ INFORMACJI

Dziękujemy. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Zadzwoń i dowiedz się więcej!
tel.: 797 904 231, 797 703 990

Zdolność kredytowa. Raty równe czy malejące?

Finansowanie własnej nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego czasami jest jedyną drogą do  zdobycia własnego lokum. Jednak konsekwencje wzięcia kredytu mieszkaniowego będziemy ponosić przez wiele lat naszego życia. Obwarowany jest wieloma trudnościami - wymaga od nas sporo wysiłku, stałych dochodów, wielu dodatkowych kosztów, nie wspominając już o pewnym stresie na początku i podczas całego procesu. Ryzykujemy wiele decydując się na kredyt hipoteczny. Ale dzięki niemu możemy sporo zyskać, nie tylko dach nad głową. Często małżeństwo po zamieszkaniu na swoich czterech kątach rozumie, że decyzja zamieszkania samodzielnie, niezależnie od np. teściów, uratowała ich związek.

Od czego zatem powinniśmy zacząć po podjęciu decyzji o kupnie mieszkania na kredyt? Na początku powinniśmy mieć świadomość, czy będziemy mogli go dostać. Kredyt hipoteczny jest udzielany każdemu, kto spełni warunki stawiane przez bank, czyli będzie miał ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ. Zależy ona między innymi od: dochodów, liczby osób w rodzinie, kwoty kredytu oraz okresu spłaty zobowiązania.

W praktyce klient musi spełniać bardzo rygorystyczne warunki, które w prosty sposób w uproszczeniu można przedstawić następująco: zarobki kredytobiorcy powinny być wysokie, natomiast rachunki, które płaci - jak najniższe. Na poczet rachunków wchodzą comiesięczne opłaty za czynsz, samochód, wydatki na jedzenie, ubranie, a także raty innych pożyczek. Takiej wstępnej oceny zdolności kredytowej możemy dokonać nawet samodzielnie korzystając z odpowiednich kalkulatorów w portalach finansowych czy na stronach internetowych banków. Umożliwiają one poglądowe oszacowanie wielkości kredytu, na jaki nas stać. Najlepiej zgłosić się na osobiste spotkanie z doradcą finansowym (m.in. poprzez wypełnienie formularza kredytowego na stronie internetowej  www.hcgroup.pl), który dokładnie sprawdzi nasze możliwości. Trzeba wiedzieć, że  kredyt hipoteczny to nie tylko sposób na realizację własnych marzeń, jak przekonują nas reklamy bankowe, ale i wymagające wielu wyrzeczeń obciążenie domowego budżetu.
Jeśli chcemy, by w najlepszy sposób dostarczało nam środków na  kupno nieruchomości, to zanim podpiszemy umowę w banku, czeka nas praca – własna praca, niezależnie od wsparcia doradcy finansowego. Im bardziej przygotujemy się do zaciągnięcia kredytu, tym mniej będziemy rozczarowani wielkością kosztów z nim związanych. Pamiętajmy o tym, że zdolność kredytowa może być interpretowana przez bank na dwa sposoby, nawet przy założeniu takich samych dochodów i wydatków w naszym gospodarstwie domowym. Decyduje o tym przede wszystkim forma jego spłaty – raty malejące czy raty równe. Dla nas, czyli kredytobiorców, bardziej opłacalnym sposobem spłacania kredytu, wydaje się być ten pierwszy, zakładając spłatę od początku do końca okresu kredytowego.

Dlaczego tak się dzieje? Wynika to przede wszystkim z tego, że przy ratach malejących odsetki naliczane są od równomiernie spłacanego kapitału, dlatego w miarę upływu czasu są one coraz NIŻSZE. Raty równe zapewnią takie same, równe płatności w całym okresie spłaty, jednak suma spłaconych odsetek będzie WYŻSZA niż w przypadku rat malejących. Z drugiej strony raty malejące nie są najlepszym rozwiązaniem z powodu zdolności kredytowej, która liczona jest dla najwyższej raty kredytu. Wybór rat malejących w przypadku, gdy pierwsza płatność jest bardzo wysoka, znacznie obniża naszą zdolność kredytową, powodując zmniejszenie kwoty kredytu, o który możemy się ubiegać. Sytuacja jest odwrotna przy wyborze rat równych, Decydując się na taką formę spłaty kredytu, zwiększamy naszą zdolność kredytową i dzięki temu kwota kredytu może być wyższa, a  dokonując nadpłat w czasie trwania kredytu, sami decydujemy, kiedy lub o ile zmniejszymy wysokość rat kredytowych czy też skrócenie okresu kredytowego.

Dylematy te nie są proste, jak również dość skomplikowane jest wyliczenie dokładnej zdolności kredytowej danej osoby w konkretnej sytuacji rodzinnej i majątkowej. Dlatego też zapraszamy wszystkich zainteresowanych kupnem nieruchomości do kontaktu z naszym doradcą kredytowym, który na początku dokładnie oceni zdolność kredytową potencjalnego nabywcy, czyli inaczej – potwierdzi, na jaką nieruchomość go stać. Potem pozostanie już szukanie ofert nieruchomości w określonym przedziale cenowym w serwisie ofert nieruchomości znajdującym się tu: oferty rynku pierwotnego HOME CREDIT GROUP.


Informacja własna Home Credit Group Finanse i Nieruchomości

Czy szykują się zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju bierze pod uwagę nowelizację ustawy tak by został rozwiązany problem z dopłatami do tych mieszkań, dla których ceny nie są ustalone z góry ceny przez spółdzielnie mieszkaniowe.

więcej »

Ubiegamy się o kredyt hipoteczny – proces krok po kroku

Kredyt hipoteczny to całkiem inny kredyt niż gotówkowy czy też konsumpcyjny. Nie dostaniemy go „bez dowodu”, „od ręki” czy w 10 minut. Uzyskanie go to bardzo skomplikowany proces a wnioski o uzyskanie kredytów hipotecznych rządzą się odrębnymi prawami i metodami analiz.
więcej »

7 banków w MdM

Już siedem banków podpisało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę o współpracy przy udzielaniu kredytów hipotecznych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. więcej »