UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES, BY UŁATWIĆ KORZYSTANIE Z NASZEJ WITRYNY. JEŚLI NIE CHCESZ, BY PLIKI COOKIES BYŁY ZAPISYWANE NA TWOIM DYSKU ZMIEŃ USTAWIENIA PRZEGLĄDARKI
OK, ROZUMIEM | WIĘCEJ INFORMACJI

Dziękujemy. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Zadzwoń i dowiedz się więcej!
tel.: 797 904 231, 797 703 990

Dom ekologiczny

Jednym z trendów we współczesnym budownictwie jest stawianie tzw. domów ekologicznych, zarówno czerpiących z natury, jak i oddających naturze wiele dobrego. Dom ekologiczny większości inwestorów kojarzy się z domem energooszczędnym i z takim właśnie jest utożsamiany. Jak zatem zabrać się za budowę domu ekologicznego i jakie możliwości wykorzystać by służył zdrowo, oszczędnie domownikom i sprzyjał środowisku?

Podstawą jest już sama działka. Od jej lokalizacji i możliwości zaplanowania domu zależy bardzo wiele. Ważne, aby dom mógł na niej stanąć w taki sposób, aby jak najwięcej czerpać ze słońca – zarówno ciepła, jak i światła, a jednocześnie osłaniać się od zimna z północy. Najlepiej wybrać działkę płaską lub tylko nieznacznie nachyloną w kierunku południowej strony świata. Jeśli działka jest porośnięta drzewami, ważne, aby ich nie było wcale lub zbyt wiele od południowej i zachodniej strony terenu, gdzie niezbędna jest wolna, niezakłócona i nieosłonięta przestrzeń.
Jeśli działka, którą wybierze inwestor, lub którą już posiada będzie odbiegała od tych założeń – im bardziej tym gorzej – projektant domu ekologicznego będzie miał dużo trudniejsze zadanie niż w sytuacji idealnej, aby dom spełniał podstawowy wymóg dla domów ekologicznych a więc posiadał swobodny dostęp do światła słonecznego.

A jeśli o cieple i świetle słonecznym mowa, warto zadbać w projekcie o tzw. buforowe strefy domu, jak przedsionki, werandy oraz świetnie do tego się nadające ogrody zimowe, które będą magazynowały ciepło naturalne. Aby jednak nadmiar słońca nie przegrzał domu i nie uczynił go mało przyjaznym miejscem dla ludzi, należy trzymać się zasady, że od południowej strony dom ma posiadać jedynie duże pomieszczenia, które dzięki panującej w nich przestrzeni nie będą duszne. Nie należy zatem umieszczać w tej części domu małej sypialni czy kącika do pracy – odpoczynek czy praca w takich miejscach będzie trudna przez panującą temperaturę i duchotę. Analogicznie, od strony północnej i zachodniej domu należy lokować niewielkie pomieszczenia oraz wszelkiego rodzaju pomieszczenia techniczne i nagrzewającą się w naturalny sposób od gotowania i pracy urządzeń AGD kuchnię.

Najczęściej kojarzącym się z ekologią elementem domów są kolektory słoneczne. Gromadzona w nich energia może być wykorzystywana z powodzeniem np. jako zasilanie ogrzewania podłogowego, które ze swej istoty jest niskotemperaturowe. Kolektory świetnie również się sprawdzą do ogrzewania wody, co w klimacie panującym w Polsce, zapewni ogrzanie wody dla przeciętnej rodziny. Ważne jest tu jednak zaprojektowanie odpowiedniego rozmieszczenia takich urządzeń przez projektanta, aby w sposób jak najbardziej efektywny czy to ogrzewały wodę, czy to stanowiły źródło zasilania dla różnego typu grzewczych systemów płaszczyznowych. 

Również z tematem energooszczędności oraz wykorzystania walorów ciepła z promieniowania słonecznego ma związek kształt domu. Podstawową zasadą jest minimalizowanie stosunku powierzchni przegród zewnętrznych domu do jego kubatury. Czyli mówiąc prościej – im więcej ścian zewnętrznych, tym większe straty ciepła i niebezpieczeństwo występowania mostków termicznych. Dom ekologiczny, na wzór zachowania kwiatów, powinien kierować swą powierzchnię w stronę słońca, a więc ujmując kwestię w terminologii budowlanej, jak największa jego powierzchnia jeśli chodzi o elewację powinna być skierowana na stronę południową, a najmniejsza na północną.

Z kwestią kumulacji energii do ogrzewania budynków ściśle wiąże się ocieplanie budynków. Wełna mineralna i styropian są zatem nieocenionym wynalazkiem, dzięki któremu ciepło w niewielkim stopniu jest oddawane na zewnątrz przez ściany czy podłogi i stropy.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest również czerpanie ciepła z gruntu. W tym celu wykorzystuje się gruntowe wymienniki ciepła, dzięki którym ciepłe powietrze z ziemi, o każdej porze roku, można wykorzystywać do chłodzenia latem, lub wstępnego grzania zimą, pod warunkiem zainstalowania w domu systemu wentylacji mechanicznej.

Na ekologiczny charakter domu wpływają również materiały z jakich jest on wykonany. A konkretnie proces ich powstawania i związana z nim ilość emisji dwutlenku węgla i siarki. Podstawowym materiałem, którego ekologiczność jest pełna i całkowicie bezsporna jeśli chodzi o zanieczyszczanie środowiska jest drewno, które ma ujemną emisję dwutlenku węgla.

A jeśli materiały do budowy to należy również wspomnieć o ekologicznych pokryciach dachów domów. Ekologicznych czyli naturalnych, a więc powstałych dzięki obsadzeniu płaskich dachów roślinnością. Rośliny na dachu przedłużają trwałość znajdującego się pod nimi pokrycia, są świetnym izolatorem chroniącym przed nadmiernym hałasem, zatrzymują deszczówkę, oczyszczają powietrze i dodatkowo produkują tlen, łagodząc klimat wokół domu czy stanowiąc nawet dodatkowe miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców.

 

Źródło: Portal Nieruchomości i Budownictwa Dom.eu

31.11 - 01.12 2013 r.: zapraszamy na Targi BESKID DOM 2013 w Bielsku Białej

Już w najbliższy weekend (30.11 – 01.12 2013.)  zapraszamy wszystkich zainteresowanych zakupem nieruchomości na targi BESKID DOM 2013 w Bielsku Białej, gdzie przy stoisku nr 26 nasi doradcy finansowi sprawdzą zwiedzającym zdolność kredytową i zaoferują najlepszą ofertę sfinansowania nieruchomości.

więcej »

Sobota 23 listopada w Gdańsku i Bielsko Białej - Otwarte Drzwi!

Tylko w tę sobotę w godz. 9:00 - 15:00 podczas Dni Otwartych w Gdańsku, ul. Niepołomicka 40 będą oferowane mieszkanie z kuchnią w PREZENCIE (dot. Osiedla Vivaldiego), a w Bielsku - Białej, ul. Partyzantów 49 zaprezentowane zostaną mieszkania pod klucz i specjalnie doposażone w tańszej cenie (dotyczy 4 inwestycji: Osiedle Cztery Pory Roku, Osiedle Zielone Wzgórze, Osiedle Słoneczne Bulwary i Osiedle Grunwaldzka).

więcej »

Zdolność kredytowa. Raty równe czy malejące?

Finansowanie własnej nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego czasami jest jedyną drogą do  zdobycia własnego lokum. Jednak konsekwencje wzięcia kredytu mieszkaniowego będziemy ponosić przez wiele lat naszego życia. Obwarowany jest wieloma trudnościami - wymaga od nas sporo wysiłku, stałych dochodów, wielu dodatkowych kosztów, nie wspominając już o pewnym stresie na początku i podczas całego procesu. Ryzykujemy wiele decydując się na kredyt hipoteczny. Ale dzięki niemu możemy sporo zyskać, nie tylko dach nad głową. Często małżeństwo po zamieszkaniu na swoich czterech kątach rozumie, że decyzja zamieszkania samodzielnie, niezależnie od np. teściów, uratowała ich związek.
więcej »