UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES, BY UŁATWIĆ KORZYSTANIE Z NASZEJ WITRYNY. JEŚLI NIE CHCESZ, BY PLIKI COOKIES BYŁY ZAPISYWANE NA TWOIM DYSKU ZMIEŃ USTAWIENIA PRZEGLĄDARKI
OK, ROZUMIEM | WIĘCEJ INFORMACJI

Dziękujemy. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Zadzwoń i dowiedz się więcej!
tel.: 797 904 231, 797 703 990

Czy szykują się zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju bierze pod uwagę nowelizację ustawy tak by został rozwiązany problem z dopłatami do tych mieszkań, dla których ceny nie są ustalone z góry ceny przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Obecnie osoby młode, które chcą kupić pierwsze mieszkanie oraz skorzystać z dofinansowania w ramach programu MdM muszą wziąć pod uwagę określone limity cenowe za 1 m kw. Jak podkreślił Piotr Popa Rzecznik Resortu Infrastruktury i Rozwoju: "Spółdzielnie mieszkaniowe sprzedające mieszkania z ceną ustaloną z góry, podobnie jak deweloperzy, mogą uczestniczyć w programie".
W rzeczywistości oprócz ceny zakupu lokalu należy wpłacić jeszcze wkład budowlany, którego kwota nie jest z góry określona przez spółdzielnie mieszkaniowe. Ostateczna cena zakupu mieszkania może być dużo wyższa.
Rzecznik Resortu IiR wyjaśnia: "Zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, rozliczenie kosztów budowy następuje w terminie sześciu miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania. Tak, więc wysokość wkładu budowlanego określonego w umowie o budowę lokalu ma jedynie charakter wstępny. Ostateczna wysokość zostanie określona po zakończeniu budowy i rozliczeniu zadania inwestycyjnego". 
Dodaje również, że: "Umożliwienie skorzystania z programu MdM osobom zawierającym ze spółdzielnią umowę o budowę lokalu wymagałoby zmiany ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Resort analizuje informacje o funkcjonowaniu ustawy i rozważa możliwość nowelizacji w tym zakresie”.
Program Mieszkanie dla Młodych skierowany jest do osób, które nie przekroczyły 35. roku życia (w przypadku małżeństw – decyduje wiek najmłodszego małżonka), kupujących pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego.
Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać odpowiednio: dla lokalu mieszkalnego: 75 m kw i 85 m kw (dla osób wychowujących minimum trójkę dzieci), dla domu jednorodzinnego: 100 m kw i 110 m kw (dla osób wychowujących minimum trójkę dzieci). Dofinansowanie może zostać udzielone wyłącznie na zakup mieszkania w kwocie stanowiącej minimum 50% ceny zakupu mieszkania. Mogą otrzymać je osoby, które wzięły kredyt w walucie polskiej na okres minimum 15 lat. Dopłata udzielana jest do 50 m kw.

źródło: mieszkaniedlamlodych.pl

20 - 21.05.2013 Home Credit Group na V Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2013

Przystosowanie banków spółdzielczych do konkurowania na rynku i funkcjonowania w zgodzie z nowymi Rekomendacjami KNF 20-21 maja 2013 r., Hotel Gromada w Warszawie
więcej »

14.05.2013 Home Credit Group w Związku Firm Doradztwa Finansowego

10.12.2012 Otwarcie pierwszego Saloniku Dewelopera

W dniu 10.12.2012 w Krakowie otworzyliśmy pierwszą Autoryzowaną placówkę Home Credit Group Finanse i Nieruchomosci Sp. z o.o.
więcej »